Zaniżone odszkodowanie AC – co możesz zrobić?
Czy zdarzyło się Tobie otrzymać zaniżone odszkodowanie AC? Czy wiesz co wtedy możesz zrobić? Nie martw się, na szczęście rozwiązań jest co najmniej kilka. W tym artykule dowiesz się jak odzyskać odszkodowanie w przypadku wypłaty zaniżonego odszkodowania komunikacyjnego z tytułu AC. Dowiesz się także, jak skutecznie sprzedać szkodę komunikacyjną?
Czy wiesz, kiedy należy się Tobie odszkodowanie z tytułu AC?
Po pierwsze szkoda AC, dotyczy sytuacji, w której uszkodziłeś własny pojazd, który posiada aktualną polisę AC czyli autocasco. Jak wiadomo, autocasco to dodatkowe i dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, dzięki któremu możesz ubiegać się o wypłatę świadczenia w momencie, kiedy jesteś sprawcą powstałych uszkodzeń swojego pojazdu.
Także możesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu AC, jeżeli Twoje uszkodzone auto miało w momencie zdarzenia aktualną polisę autocasco.
Czy wiesz ile masz czasu na zgłoszenie szkody AC (autocasco)? Termin zgłoszenia szkody ma w tym przypadku ogromne znaczenie.
Jak odzyskać odszkodowanie z tytułu AC? Na początek szkodę trzeba zgłosić do ubezpieczyciela, jednak tu istotną rolę gra czas. Wspominaliśmy już, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Co za tym idzie główne zasady likwidacji szkody z AC zostały opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (dalej „OWU”), z którymi zapoznajesz się i akceptujesz je podczas zawierania polisy AC. Zatem ile czasu na zgłoszenie szkody AC Tobie przysługuje? Jeśli nie udało się Tobie przeczytać wcześniej lub nie pamiętasz, po prostu zajrzyj do OWU, tylko gdzie jest moje OWU?
Brak OWU to nierzadki problem. Choć wnioskując o ubezpieczenie zawsze oświadczasz, że OWU znasz i je posiadasz, wiemy z doświadczenia, że nie zawsze je tak dobrze znasz, a czasami wcale go nawet nie posiadasz. Niestety także wtedy OWU jest dla Ciebie wiążące. Nic straconego, zajrzyj do swojej polisy AC i poszukaj w niej, jakie OWU maja do niej zastosowanie. Potem wpisz sygnaturę OWU do wyszukiwarki i jest prawie pewne, że właściwe OWU w kilka sekund pojawi się na Twoim ekranie.
Właśnie w OWU zapisane są terminy i procedury zgłaszania ewentualnej szkody. Towarzystwa ubezpieczeń wskazują tam różne terminy, zwykle od 24h do 7 dni od wystąpienia szkody lub od momentu wykrycia szkody. Zastanawiasz się czym jest wykrycie szkody? Przykładowo: zauważasz, że przednia szyba jest lekką pęknięta po stronie pasażera, lecz nie masz pojęcia kiedy i w jakich okolicznościach doszło do tego pęknięcia. Dlatego też liczy się data wykrycia szkody, a nie jej powstania.
Można zgłosić szkodę AC telefonicznie na numer podany w potwierdzeniu polisy AC a także na stronie internetowej danego zakładu ubezpieczeń. Możesz też zgłosić szkodę listownie lub za pośrednictwem formularzy internetowych dostępnych u większości ubezpieczycieli.
Pamiętaj jednak, że w przypadku szkody z tytułu AC liczy się czas zgłoszenia. Dlatego też zalecamy zgłoszenie szkody AC do ubezpieczyciela niezwłocznie.
Zgłoszenie szkody AC po terminie określonym w OWU może powodować zaniżenie odszkodowania AC, lub inne problemy. Dowiedz się więcej: Masz wypadek – co dalej? Jak zgłosić szkodę auta?
Zaniżone odszkodowanie AC – czy można kwestionować wydaną decyzję ubezpieczyciela?
Ubezpieczyciel przysłał Tobie kosztorys szkody oraz decyzję odszkodowawczą. Kwota wskazana w dokumencie wzbudza jednak Twoje wątpliwości, gdyż wiesz, że za tą kwotę nie pokryjesz pełnych kosztów naprawy. Z badań wynika, że ponad 90% odszkodowań komunikacyjnych jest zaniżonych, więc twoje przeczucie niestety może być słuszne. Co zatem zrobić, gdy wypłacono Ci za małe odszkodowanie? Jak odzyskać odszkodowanie z tytułu AC?
Od niekorzystnej decyzji możesz się odwołać, składając reklamacje do ubezpieczyciela. W piśmie tym należy wskazać, dlaczego nie zgadzasz się z przedstawionym kosztorysem. Najczęściej zaniżone odszkodowanie komunikacyjne z tytułu AC wiąże się z faktem iż, w kosztorysie naliczono zbyt niski koszt roboczogodziny dla danego miejsca zamieszkania, uwzględniono zamienniki a nie oryginały cześci, lakierowanie zamiast wymiany elementów na nowe, czy też w ogóle nie uwzględnienie niektórych uszkodzeń. Jeżeli Twój kosztorys również zawiera tego typu uchybienia, musisz to opisać w reklamacji. Jednak jak wiadomo nie wystarczy napisać, że należy Ci się większa kwota. Fakt ten trzeba udowodnić, najlepiej przedstawiając kosztorys ekspercki, wykonany niezależnie od ubezpieczyciela. Musisz jednak liczyć się z koniecznością dokonania opłaty za pracę niezależnego rzeczoznawcy. Możesz też skorzystać z pomocy prawnika, który odpłatnie pomoże złożyć w Twoim imieniu odwołanie, ale prawnik również może poprosić Cię o uprzednie wykonanie takiego kosztorysu.
Istnieje jednak alternatywny sposób na radzenie sobie z zaniżonym odszkodowaniem AC. Możesz odsprzedać szkodę, która wydarzyła się w ciągu 3 ostatnich lat.
Więcej na temat przedawnień znajdziesz tutaj.
Chcesz wiedzieć więcej o zbywaniu roszczeń, przeczytaj też: Prawa majątkowe także mogą być przedmiotem obrotu.
Dowiedz się także, jakie dokumenty są ważne przy sprzedaży szkody i jak je zdobyć.
Za małe odszkodowanie z AC – kiedy warto rozważyć odsprzedaż szkody?
Odsprzedaż szkody AC jest bardzo dobrą decyzją w przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowania AC. Sama sprzedaż szkody AC polega na odpłatnym odstąpieniu prawa do dochodzenia roszczeń przez inny podmiot. Jednak czy jesteś w stanie wycenić swoją szkodę? Czy wiesz jakiej ceny masz oczekiwać? Czy zaproponowana Ci kwota za odsprzedaż szkody AC jest ostateczna a może inny podmiot zapłaciłby więcej?
Jest sposób na realną wycenę Twojej szkody! Rewolucją w sprzedaży szkód jest pierwszy w Polsce portal Maxoo.pl, na którym możesz wystawić swoją szkodę na aukcję. Wówczas zostanie ona przeanalizowana przez wiele podmiotów zainteresowanych skupem jednocześnie. Wystarczy anonimowo, w kilku prostych krokach, wystawić szkodę na aukcji w serwisie Maxoo.pl i obserwować jak spływają oferty jej odkupu. Niekwestionowanym plusem systemu aukcyjnego jest fakt, iż masz możliwość odsprzedać szkodę AC, temu , kto zaproponował Tobie najwyższą kwotę. Jednak w przypadku, gdy zaproponowana cena nie spełni Twoich oczekiwań, nie musisz jej akceptować. Ważne jest, że obsługa twojej aukcji w serwisie jest zupełnie darmowa, dlatego nic nie ryzykujesz. Możesz tylko zyskać!