Wysokość świateł – trwa akcji Policji pn. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”.
Ustawienie prawidłowej wysokości świateł w twoim aucie, jest obowiązkiem kierowcy. Czy wiesz jednak jak je prawidło ustawić? W związku z tym, iż trwa właśnie akcja Policji pod nazwą „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, polegająca na kontroli oświetlenia aut poruszających się po polskich drogach, zapoznaj się z treścią tego artykułu, gdyż może on pomóc uchronić Cię przed mandatem.
Mandat za nieprawidłową wysokość świateł.
Tak, za nieprawidłowo ustawioną wysokość świateł w swoim aucie możesz dostać aż 500 zł mandatu. Szczególnie biorąc pod uwagę, iż w nocy z 29 na 30 października cofamy zegarki o godzinę, co oznacza, że ciemno zacznie się robić jeszcze wcześniej. Czeka nas też okres wzmożonego ruchu na drogach związany ze świętem Wszystkich Świętych, dlatego też przed wyruszeniem w podróż ustaw prawidłowo swoje światła.
Dlaczego prawidłowa wysokość świateł jest tak istotna?
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Transportu Samochodowego, aż 98% kierowców doświadczyło oślepienia podczas jazdy. Oślepienie innych kierowców na drodze jest bardzo niebezpieczne. W jego wyniku oślepiony kierowca może nie zauważyć pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych, rowerzysty poruszającego się po drodze, czy pieszych idących wzdłuż drogi.
W ramach 7 edycji akcji pn. „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, Policja przedstawia też listę stacji diagnostycznych, gdzie można bezpłatnie sprawdzić ustawienie swoich świateł.
Jak prawidłowo ustawić wysokość świateł?
Wiele aut posiada już automatyczną regulację wysokości świateł, jednak nawet wtedy możesz podjechać do stacji diagnostycznej, celem kontroli, czy automat prawidłowo ustawia Twoje światła.
W starszych samochodach istnieją przełączniki, które mają możliwość ustawienia wysokości świateł w zakresie od 0 do 3. Numer, który musisz ustawić na swoim przełączniku, powinien być dostosowany do aktualnej liczby osób na pokładzie Twojego auta, jak i poziomu wyładowania bagażnika. I tak prawidłowe ustawienie wysokości świateł, przedstawia poniższy schemat:
0 – jeżeli w aucie znajduje się kierowca i pasażer,
1 – jeżeli w aucie znajduje się czterech lub pięciu pasażerów,
2 – jeżeli w aucie znajduje się komplet pasażerów i bagaże,
3 – jeżeli w aucie znajduje się tylko kierowca, ale bagażnik jest kompletnie załadowany.
Powyższe oczywiście należy traktować jako wskazówkę, jak zapewne wiesz w życiu nie można ślepo ufać schematom. Możesz przecież nie przewozić pasażerów, a mieć wypełniony bagażnik – pamiętaj więc, że wszystko będzie zależało od wagi obciążenia. Zwróć jednak na to uwagę przed tym jak wyruszysz w drogę, a nie będąc już w drodze.
Czy tylko to na jakiej wysokości są Twoje światła zainteresuje Policję podczas trwającej akcji?
Otóż trwająca akcja ma za zadanie, wychwycić auta z nieprawidłowo ustawionym oświetleniem. Jednak Policja weźmie też pod lupę wszelkie nieprawidłowości dotyczące świateł np. przeróbki świateł, które nie posiadają homologacji (zmiana standardowych świateł na xenony, przyciemnione reflektory, nieprawidłowy kolor żarówek itp.). Niewielu entuzjastów upiększania swoich pojazdów zdaje sobie sprawę z tego, że montaż LEDów, jako zamienników żarówek reflektorowych jest nielegalny.
Zwróć uwagę, że jeżeli światła będą poważnie uszkodzone (zbity reflektor), albo usterka będzie niemożliwa do usunięcia na miejscu kontroli, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i będzie mógł nałożyć mandat karny w wysokości do 3 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu, powrót auta na drogę nastąpi dopiero po usunięciu usterki i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego.
Nawet, jeśli Twoje światła ustawiają się automatycznie, przed wyruszeniem w drogę upewnij się, że wszystko działa prawidłowo. Pamiętaj, że ewentualną karę za nieprawidłowości zawsze ponosi kierowca, a nie „automat”.
Przed drogą zapoznaj się też z nowym taryfikatorem punktów karnych.