Wbudowany ogranicznik prędkości w Twoim aucie już obowiązkowy.
Powrót

Wbudowany ogranicznik prędkości w Twoim aucie już obowiązkowy! Czy przejmie władzę nad pojazdem?

Niedawno pisaliśmy o czarnych skrzynkach montowanych we wszystkich nowych modelach aut i liftingach starszych modeli. Nie jest to jednak jedyny obowiązkowy system, który od maja 2022 roku musi się znaleźć w nowych modelach aut.

Zgodnie z rozporządzeniem PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE)[1] wszystkie pojazdy, które po 6 maja 2022 przechodzą proces homologacji, muszą być wyposażone w inteligentny system kontroli prędkości ISA. Ogranicznik prędkości będzie zatem montowany we wszystkich nowych modelach aut, które zjechały z taśmy produkcyjnej w maju 2022 oraz we wszystkich modelach przechodzących lifting.

Czy ogranicznik prędkości przejmie władzę nad Twoim autem w razie przekroczenia prędkości? Jak to działa?

Nowy system kontroli prędkości budzi wiele lęków wśród kierowców, zamierzających kupić nowe auto. Inteligentny system kontroli prędkości (ISA)[2] ma za zadanie kontrolować i przypominać kierowcy, że ten przekracza prędkość. Ogranicznik prędkości będzie pobierał dane dzięki ustaleniu położenia pojazdu przez system GPS, a także za pośrednictwem obserwacji infrastruktury drogowej za pomocą zamontowanych kamer rejestrujących trasę i będzie ustalał jaka prędkość jest dopuszczalna na danym obszarze oraz czy kierowca stosuje się do jej ograniczenia. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości pojazd zacznie wydawać dźwięki ostrzegawcze do czasu aż kierowca nie zwolni.

System ISA ma za zadanie informować kierowcę o przekroczeniu prędkości, jednak nie ma nad nią żadnej władzy. Poza sygnałem dźwiękowym, ogranicznik prędkości nie zwolni za Ciebie ani nie wpłynie na jazdę w żaden inny sposób.

System ISA – czy Twoje auto zaalarmuje Policję o przekroczeniu prędkości?

W związku z tym, iż system ISA wszedł w życie wraz z czarną skrzynką, gromadzącą dane o przebiegu jazdy, pojawiły się obawy, że ogranicznik prędkości będzie informował Policję o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, a nawet, że będzie to podstawą do wystawienia mandatu. Nic takiego się nie zdarzy, Inteligentny System Kontroli Prędkości będzie służył tylko temu, aby informował kierowcę, że ten przekroczył dozwoloną prędkość.

Dowiedz się więcej na: Czarna skrzynka w aucie – czy możesz obawiać się o swoją prywatność?

System ten ma jeszcze jedną cechę odróżniającą go od czarnej skrzynki – będzie go można wyłączyć podobnie jak asystenta parkowania. Jednak ISA włączy się samoistnie po ponownym odpaleniu silnika[3].

Dotychczasowe udogodnienia dla kierowców, wpływają niestety na osłabienie spostrzegawczości. Nowy system ma służyć przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach.

Dowiedz się co zrobić w przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowania.

Wystaw aukcję
Lista aukcji

[1] Rozporządzenie PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/2144 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów dotyczących homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, w odniesieniu do ich ogólnego bezpieczeństwa oraz ochrony osób znajdujących się w pojeździe i niechronionych uczestników ruchu drogowego, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 78/2009, (WE) nr 79/2009 i (WE) nr 661/2009 oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 631/2009, (UE) nr 406/2010, (UE) nr 672/2010, (UE) nr 1003/2010, (UE) nr 1005/2010, (UE) nr 1008/2010, (UE) nr 1009/2010, (UE) nr 19/2011, (UE) nr 109/2011, (UE) nr 458/2011, (UE) nr 65/2012, (UE) nr 130/2012, (UE) nr 347/2012, (UE) nr 351/2012, (UE) nr 1230/2012 i (UE) 2015/166

[2] Art. 6 ust. 2a Rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/2144 (…)

[3] Art. 6 ust. 2b Rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/2144 (…)

Zobacz także:

Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Sprzedaż szkody komunikacyjnej. Jakie szkody komunikacyjne sprzedasz i kupisz na aukcji?

Sprzedaż szkody komunikacyjnej jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, ale czy naprawdę warto sprzedać szkodę OC, czy opłacalna jest sprzedaż szkody AC i w ogóle jak sprzedać szkodę? W tym artykule szczegółowo opisujemy zagadnienie sprzedaży szkody samochodowej na aukcji. Odkupowanie szkody komunikacyjnej – kiedy i jakie odszkodowania sprzedasz? Zacząć należy od tego, że możliwa jest sprzedaż […]

Zaniżone odszkodowanie z OC
Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Zaniżone odszkodowanie z OC – sprzedaj problem!

Był wypadek komunikacyjny, ale nie ze swojej winy? Zgłoszenie szkody z OC sprawcy przysporzyło Ci wielu zmartwień, ponieważ naprawa, będzie kosztowała drożej niż wypłacone odszkodowanie? Niestety wygląda na to, że masz właśnie do czynienia z zaniżonym odszkodowaniem z OC.  Nie martw się, w tym artykule przedstawimy jak rozwiązać ten problem najszybciej i najkorzystniej. Jak ocenić […]

nowe przepisy
Porady Prawo

Nowa definicja skrzyżowania – Policja prosi o wytłumaczenie nowych przepisów.

Nowe przepisy ruchu drogowego przysparzają problemów nawet Policji. Ta musiała prosić o wyjaśnienie w Ministerstwie Infrastruktury. Niezrozumienie dotyczy nowej definicji skrzyżowania, która weszła w życie wraz z ostatnią nowelizacją przepisów drogowych w dniu 21 września 2022 roku. Czy wiesz co się zmieniło? Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć wysokiego mandatu. Nowe przepisy i nowa […]

Powrót

Zobacz, ile możesz zyskać

Wystaw aukcję

Reprezentujesz podmiot odkupujący szkody?