Ścieżki rowerowe – to możliwość czy obowiązek rowerzysty?
W coraz większej liczbie miast pojawiają się ścieżki rowerowe oraz pasy dla rowerów. Dzięki temu znacząco wzrósł poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Wystarczy spojrzeć na statystyki Komendy Głównej Policji, które wskazują, że w roku 2010, wypadków z udziałem rowerzystów było aż 4.652, przy czym śmierć poniosło 329 osób. Natomiast w roku 2021 liczba wypadków była już znacznie niższa, gdyż wskazała 3.513 osób. To nadal sporo, ale ilość zgonów rowerzystów w wyniku wypadku spadła o połowę w stosunku do roku 2010, co wskazuje na wzrost bezpieczeństwa kierujących rowerami.
Przemieszczanie się rowerem od lat cieszy się popularnością. Poruszając się rowerem nie tylko wspierasz wydolność swojego organizmu, ale sprawnie możesz dotrzeć w miejsca niedostępne autem.
Dodatkowo patrząc na obecne ceny paliw na Polskich stacjach, jadąc rowerem możesz sporo zaoszczędzić.
Ścieżki rowerowe – Korzyści rowerzystów na ścieżkach rowerowych i pasach ruchu.
Ścieżki rowerowe powstały w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób kierujących rowerami, a także, aby udrożnić ruch pojazdów na jezdniach. Dzięki temu będąc rowerzystą, możesz bezpiecznie przemieszczać się po zakorkowanych miastach i przejeżdżać przez przejazdy rowerowe oznaczone znakami D-6a lub D-6b przez jezdnię bez potrzeby zsiadania z roweru jak to jest w przypadku „zwykłego” przejścia dla pieszych. Oczywiście pamiętaj, aby zawsze zbliżając się do takiego przejazdu zachować ostrożność.
Ścieżki rowerowe – Obowiązki rowerzystów.
Jednak poza tym, że ścieżki rowerowe dają rowerzystom sporo praw i ułatwień, musisz pamiętać, że rowerzysta na ścieżce rowerowej ma też obowiązki. Na ścieżkach rowerowych oraz pasach ruchu dla rowerów znajdują się znaki poziome oraz pionowe, np. przejścia dla pieszych. Kierując rowerem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musisz zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu na „pasach” lub na nie wchodzącemu.
Natomiast poruszając się ścieżką rowerową oznaczoną znakiem C-13/16 wskazującą, iż dana droga jest jednocześnie chodnikiem dla pieszych, jako rowerzysta musisz zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością pozwalającą na szybką reakcję w razie wystąpienia zagrożenia, w postaci pieszego przecinającego twój kierunek jazdy.
Czy musisz jechać po ścieżce rowerowej jeżeli taka znajduje się przy drodze, w kierunku w którym jedziesz?
Jednak najważniejszym obowiązkiem, kierując rowerem, jest to, że jeśli masz taką możliwość, musisz korzystać ze ścieżki rowerowej. Zgodnie bowiem z art. 33 ust. 1 Prawa o Ruchu Drogowym „Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.”
Przepis ten jest jednak często nadinterpretowany przez rowerzystów. Niektórzy z nich twierdzą, że skoro kierunek jazdy nie do końca pokrywa się z biegiem ścieżki rowerowej, gdyż za 2 km będą skręcać przykładowo w lewo, a po skręcie tej ścieżki już nie będzie, to mogą jechać drogą do czasu planowanego skrętu. Niestety, ale ten sposób odbioru w/w przepisu jest nieprawidłowy. Jeżeli zatem jedziesz rowerem w kierunku, przy którym jest dostępna ścieżka rowerowa, to niezależnie od tego że chcesz skręcić za te przykładowe 2 km w lewo gdzie tej ścieżki nie będzie, musisz poruszać się rowerem po ścieżce rowerowej. Następnie po dojechaniu skrzyżowania możesz przejechać na jezdnię i kontynuować dalszą jazdę po jedni. Co więcej, „wyznaczona ścieżka dla kierunku” może oznaczać, że jako rowerzysta musisz wybrać inną, położoną równolegle drogę, z wyznaczoną ścieżką rowerową.
Jeżeli nie ma wyznaczonej ścieżki, zanim wjedziesz rowerem na jezdnię, upewnij się, że nie ma na niej znaku zakazu jazdy rowerem (B-9)!
Co jeśli jednak taki zakaz znajdzie się na jezdni? Kierując rowerem musisz dany odcinek pokonać chodnikiem jako pieszy, czyli pchając/ ciągnąc pojazd, bądź wybrać drogę, która jazdy rowerem nie zakazuje.
Korzystając z okazji odwiedzenia naszego bloga, dowiedz się też więcej o pierwszeństwie pieszych na przejściach dla pieszych oraz o rewolucji w odszkodowaniach.