Pierwszeństwo pieszego na przejściu dla pieszych – czy wiesz jak to wygląda w praktyce?
Dnia 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o prawie w ruchu drogowym. Miały one przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W związku z tym wprowadzono m.in. pierwszeństwo pieszego wchodzącego na „zebrę”, jednak czy wiesz co to oznacza w praktyce? Warto to wiedzieć, szczególnie, że z początkiem 2022 roku taryfikator mandatów poszybował znacząco w górę.
Pierwszeństwo pieszego znajdującego się na przejściu, czy wiesz kiedy pieszy faktycznie znajduje się na pasach?
Już przed wprowadzeniem wspomnianej wcześniej zmiany w kodeksie ruchu drogowego, pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych miał pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem, tak jest i teraz. Jak jednak określić, co dokładnie oznacza pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy znajduje się na przejściu dla pieszych wówczas, gdy postawi na nim choćby jedną nogę. Pamiętaj też o tym, że pieszy znajduję się na „zebrze” dopóty, dopóki z niej nie zejdzie. Biorąc to pod uwagę, kierując pojazdem i ustępując pierwszeństwa pieszemu, musisz poczekać, aż ten je opuści, nim ruszysz dalej.
Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych. Czy wiesz co można uznać za wejście na zebrę?
Tutaj sytuacja wygląda bardziej skomplikowanie, gdyż pojawia się główne pytanie: jak opisać pieszego „wchodzącego na przejście dla pieszych”? Czy pieszy stojący przy przejściu dla pieszych jest pieszym „wchodzącym na przejście” czy też nie?
Otóż w myśl nowych przepisów, teoretycznie pieszy stojący przy przejściu dla pieszych, nie jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych. Ale zwróć proszę uwagę, że pieszy, który daje „wyraz chęci” pokonania tego przejścia, tj. stojąc przy przejściu dla pieszych ruszy nogą w kierunku przejścia, lub dotknie stopą krawężnika przy „zebrze” już jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.
Najwięcej kontrowersji budzą jednak sytuacje, w których pieszy idąc chodnikiem wzdłuż drogi, nagle skręca i wchodzi na przejście dla pieszych bez upewnienia się czy do pasów nie zbliża się jakiś pojazd. Tu sytuacja się komplikuje. Warto wiedzieć, że pieszego również obowiązuje nakaz zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia na przejście dla pieszych. Dotyczy on w szczególności nie wchodzenia na nie, kiedy zbliża się do niego pojazd oraz zakazu używania telefonu podczas przechodzenia przez „zebrę”. Jednak kierujący pojazdem, poza obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu w obrębie pasów, ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności ostrożności już podczas zbliżania się do pasów.
Prowadząc auto pamiętaj, że niezależnie, czy pieszy poczeka, aż ustąpisz mu pierwszeństwa czy też po prostu wejdzie na zebrę bez upewnienia się czy go widzisz, prowadzony przez ciebie pojazd w kolizji z pieszym, może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci pieszego. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych.
Czy wiesz, że są sytuacje w których pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem poza pasami?
Tak! Sytuacja ta dotyczy osób z widoczną niepełnosprawnością ruchową lub znakami niepełnosprawności, np. z psem przewodnikiem lub białą laską. Oczywiście osoby te, również mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do drogi. Jednak pamiętaj o tym, że osoba mająca problem ze wzrokiem, może nie być w stanie prawidłowo ocenić sytuacji na drodze. Dlatego jako kierujący pojazdem musisz właściwie ocenić sytuację i w miarę potrzeby ustąpić pierwszeństwa niepełnosprawnemu pieszemu, mimo, że ten nie znajduje się na przejściu dla pieszych.
Zawsze warto zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdu, gdyż ten w kontakcie z pieszym, może sprawić dużo bólu i cierpienia. Zapoznaj się proszę z kampanią Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego.
Więcej o kampaniach społecznych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego znajdziesz tutaj.
Co w przypadku, gdy jednak nie udało się uniknąć kolizji z pieszym? Czy wiesz co zrobić w przypadku, gdy otrzymasz zaniżone odszkodowanie z AC? Czy wiesz, że swoje prawo do wyższego odszkodowania możesz sprzedać? Powszechna nazwa tej transakcji to sprzedaż szkody, ale na tej płaszczyźnie wybuchła rewolucja! Teraz możesz wystawić swoją dopłatę odszkodowania na aukcji na portalu Maxoo.pl i zyskać za nią najwyższą cenę.
Przeczytaj też artykuł: Zaniżone odszkodowanie AC – co możesz zrobić?
Dowiedz się więcej o sprzedaży praw majątkowych czytając ten artykuł.