Odstępy na autostradach – czy wiesz jak obliczyć prawidłową odległość?
Powrót

Odstępy na autostradach – czy wiesz jak obliczyć prawidłową odległość?

Odstępy na autostradach to często zmora kierowców. Tak zwana „jazda na zderzaku” jest niestety powszechnie praktykowana na naszych drogach i niejednokrotnie doprowadziła do kolizji, wypadków a nawet karamboli. Dlatego też zachowanie prawidłowej odległości od pojazdu znajdującego się przez Tobą jest niezwykle ważne. Poza oczywistymi względami bezpieczeństwa, niezachowanie prawidłowego odstępu wiąże się także ze sporą karą finansową i punktami karnymi.

Jak wiadomo 1 czerwca 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy o ruchu drogowym. Wówczas zmiana, która wywołała najwięcej kontrowersji i zamieszania  dotyczyła pierwszeństwa pieszych na przejściach dla pieszych. Mogło przez to umknąć uwadze, że w tym samym czasie został np. wprowadzony nowy limit prędkości w terenie zabudowanym, który wynosi 50 km/h, niezależnie od godziny. Przypomnijmy, że wcześniej limit prędkości w terenie zabudowanym w godzinach 23:00 – 05:00 wzrastał do 60 km/h. Jednak w tym artykule skupimy się na kolejnej – równie istotnej, zmianie wprowadzonej do prawa o  ruchu drogowym – odstępami na autostradzie i drogach ekspresowych.

Dowiedz się więcej  o pierwszeństwie pieszego na przyjściu dla pieszych.

Odstępy między pojazdami na drogach.

Zgodnie z Art.19.1 Prawa o Ruchu Drogowym „Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu[1]. Co to dla Ciebie oznacza? Czy wiesz już jak zachować „odpowiednią odległość”? Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, gdyż „odpowiednia” odległość jest zależna chociażby od warunków atmosferycznych, które mają wpływ na długość drogi hamowania.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy Twój pojazd ma dobrą przyczepność do drogi, możesz skorzystać z metody 3 sekund. Jest ona stosowana nie tylko w Polsce, ale cieszy się popularnością, również poza granicami naszego kraju. Metoda 3 sekund służy do zmierzenia bezpiecznej odległości między pojazdem jadącym przed Tobą. Polega ona na tym, aby znaleźć na poboczu drogi, nieruchomy punkt orientacyjny (np. znak drogowy).  Następnie odlicz 3 sekundy od momentu, w którym pojazd przed Tobą minie ustalony punkt. Jeżeli również miniesz go przed upływem 3 sekund, oznacza to, że utrzymujesz niewystarczającą odległość.

Dowiedz się więcej o nowej definicji skrzyżowania – Policja ma problem z interpretacją nowych przepisów.

Odstępy na autostradach i drogach ekspresowych.

W przypadku dróg ekspresowych i autostrad sprawa wygląda inaczej, gdyż Prawo o Ruchu Drogowym konkretnie wskazuje odległość odstępu jaką musisz zachować, między poprzedzającym Cię pojazdem. Zgodnie z Art. 19.3a Prawa o Ruchu Drogowym „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania[2]”. Co to oznacza w praktyce? Poruszając się autostradą lub drogą ekspresową, musisz zachować odległość między pojazdem Cię poprzedzającym, wynoszącą w metrach połowę wartości, którą wskazuje twój prędkościomierz w km/h. Przykładowo jeżeli jedziesz autostradą z prędkością 140 km/h, to odległość dzieląca Cię między pojazdem znajdującym się przed Tobą musi wynosić co najmniej 70m.

Mandaty za nie utrzymywanie odpowiedniego dystansu na autostradach i drogach ekspresowych.

Odstęp utrzymywany na autostradzie i drodze ekspresowej jest ważny z uwagi na bezpieczeństwo poruszających się po niej podróżnych. Niestety wielu kierowców często zdaje się o tym zapominać. Warto jednak o tym pamiętać, bo od 1 czerwca 2021 roku za nie utrzymywanie odpowiedniego dystansu w/w drogach, grozi mandat karny w wysokości od 300zł do 500zł, a także 6 punktów karnych.

Pamiętaj, że zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, przede wszystkim prowadzi do zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Przy prędkościach powyżej 100km/h szczególnie liczy się refleks i spostrzegawczość. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości, dajesz sobie i innym uczestnikom więcej czasu na odpowiednią reakcję. A co za tym idzie, masz realną szansę przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków.

Wystaw aukcję
Lista aukcji

[1] https://lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-19/

[2] ibidem

Zobacz także:

nowe przepisy
Porady Prawo

Nowa definicja skrzyżowania – Policja prosi o wytłumaczenie nowych przepisów.

Nowe przepisy ruchu drogowego przysparzają problemów nawet Policji. Ta musiała prosić o wyjaśnienie w Ministerstwie Infrastruktury. Niezrozumienie dotyczy nowej definicji skrzyżowania, która weszła w życie wraz z ostatnią nowelizacją przepisów drogowych w dniu 21 września 2022 roku. Czy wiesz co się zmieniło? Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć wysokiego mandatu. Nowe przepisy i nowa […]

Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne – co dalej?

Masz zaniżone odszkodowanie komunikacyjne? Zastanawiasz się, co zrobić ze zbyt niskim odszkodowaniem z OC sprawcy? Czy wiesz, że istnieje odsprzedaż szkody? Sprzedaj swoją szkodę i pozbądź się problemu! Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne zna prawdopodobnie każdy, kto chociaż raz dochodził swoich roszczeń od ubezpieczyciela. Niestety często zakłady ubezpieczeń wypłacają zbyt niskie odszkodowania z OC sprawcy, w stosunku do […]

zaniżone odszkodowanie z AC
Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Zaniżone odszkodowanie AC – co możesz zrobić?

Czy zdarzyło się Tobie otrzymać zaniżone odszkodowanie AC? Czy wiesz co wtedy możesz zrobić? Nie martw się, na szczęście rozwiązań jest co najmniej kilka. W tym artykule dowiesz się jak odzyskać odszkodowanie w przypadku wypłaty zaniżonego odszkodowania komunikacyjnego z tytułu AC. Dowiesz się także, jak skutecznie sprzedać szkodę komunikacyjną? Czy wiesz, kiedy należy się Tobie […]

Powrót

Zobacz, ile możesz zyskać

Wystaw aukcję

Reprezentujesz podmiot odkupujący szkody?