Sprzedaż szkody. Jakie dokumenty są niezbędne? | Maxoo
Powrót

Jakie dokumenty są ważne przy sprzedaży szkody i jak je zdobyć?

Przy wystawianiu roszczenia na aukcji musimy pamiętać, iż potencjalny nabywca nie zna okoliczności naszej sprawy i dowie się o niej głównie tyle, ile zdoła wyczytać z udostępnionych mu przez nas dokumentów.

Większość omawianych poniżej dokumentów znajduje się w aktach ubezpieczyciela (najczęściej w postaci elektronicznej). Pamiętaj, ubezpieczyciel nie może Tobie odmówić wydania dokumentów gromadzonych w aktach szkody.

Decyzja ubezpieczyciela

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Bardzo istotnym elementem pozwalającym na zwiększenie zainteresowania kupujących naszą aukcją, jest załączenie decyzji płatniczych Ubezpieczyciela. W takim piśmie ubezpieczyciel wskazuje czy przyznał odszkodowanie, czym się kierował ustalając wysokość, a jeśli odmawia przyznania odszkodowania, powinien wyjaśnić dlaczego. Ten dokument powinien zawsze być wysłany do klienta (w formie papierowej lub coraz częściej elektronicznie). Może być więcej niż jedna decyzja ubezpieczyciela. Warto przedstawić wszystkie, jakie w danej sprawie się pojawiły.

Dokumenty z policji

(ważna przy OC, AC-kradzież)

Jeśli sprawą zajmowała się policja, warto przedstawić notatkę urzędową (tzw. notatkę policyjną) z miejsca zdarzenia, sporządzonej przez policję.

Dokumenty z sądu lub prokuratury

(ważna przy OC, AC-kradzież)

Jeśli sprawą zajmowała się prokuratura lub sąd, warto przedstawić, jeśli takie dokumenty się pojawiły np. postanowienie o umorzeniu dochodzenia/śledztwa, akt oskarżenia, wyrok. Jeśli ich nie posiadasz, może złożyć wniosek w odpowiednim sądzie lub prokuraturze.

Jeśli w Twojej sprawie ubezpieczyciel zakwestionował swoją odpowiedzialność lub zarzucił Tobie przyczynienie, te dokumenty nabierają jeszcze większego znaczenia.

Kosztorys naprawy

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia)

Najważniejszym dokumentem przy wystawianiu aukcji jest kosztorys naprawy sporządzany przez Ubezpieczyciela. Nierzadko zdarza się, że Ubezpieczyciel sporządza w ramach postępowania likwidacyjnego więcej niż jeden kosztorys. Ubezpieczyciel z własnej inicjatywy rzadko udostępnia nam taki dokument, ale możemy wnioskować o jego wydanie. Prośbę taką możemy skierować do Ubezpieczyciela mailowo, telefonicznie lub w wersji papierowej za pośrednictwem poczty tradycyjnej. W korespondencji z Ubezpieczycielem należy posługiwać się numerem szkody nadanym przez Ubezpieczyciela. Z naszego doświadczenia wynika, iż najrozsądniej jest wnioskować o: „wydanie wszystkich kosztorysów naprawy i wycen, jakie w postępowaniu likwidacyjnym zostały sporządzone”.

Oszacowanie wartości pojazdu

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Jest istotne dla oszacowania szkody całkowitej przy OC i AC-Uszkodzenia. Bardzo ważne przy szkodzie kradzieżowej.

Zdjęcia pojazdu

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Istotnym elementem przekładającym się na zwiększenie atrakcyjności aukcji z punktu widzenia kupujących są zdjęcia pojazdu w stanie uszkodzonym (a w przypadku szkód całkowitych także w stanie nieuszkodzonym, jeśli takie posiadasz). Jeżeli nie dysponujesz takimi zdjęciami, możesz zwrócić się do Ubezpieczyciela o udostępnienie zdjęć wykonanych podczas oględzin pojazdu.

W przypadku szkody kradzieżowej, przydatne mogą być zdjęcia skradzionego pojazdu.

Polisa ubezpieczeniowa

(ważna przy AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Jeśli nie posiadasz kopii u siebie, możesz poprosić ubezpieczyciela o przesłanie kopii.

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia

(ważna przy AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Powinny być załączone do Twojej polisy, nierzadko w formie książeczki. Jeśli umowę zawierano elektronicznie, zostały przesłane mailem. Nawet jeśli nie masz OWU, nie przejmuj się, są łatwo dostępne w Internecie. W każdej polisie znajdziesz informacje, jakie OWU stosuje się do tej konkretnej polisy.

Jeśli załączysz polisę, Kupujący na pewno sam znajdzie sobie właściwe dla niej OWU.

Faktura za naprawę pojazdu, części zamienne

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia)

Faktura za holowanie, parkowanie

(ważna przy OC)

Faktura zakupu pojazdu lub umowa kupna pojazdu

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Przydatne przy wyliczaniu szkody całkowitej. Przydatne przy wyliczaniu wartości skradzionego pojazdu.

Korespondencja z ubezpieczycielem, np. emaile

(ważna przy OC, AC-uszkodzenia, AC-kradzież)

Jeśli taka korespondencja zawiera istotne informacje, warto ją załączyć.

Zobacz także:

Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne – co dalej?

Masz zaniżone odszkodowanie komunikacyjne? Zastanawiasz się, co zrobić ze zbyt niskim odszkodowaniem z OC sprawcy? Czy wiesz, że istnieje odsprzedaż szkody? Sprzedaj swoją szkodę i pozbądź się problemu! Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne zna prawdopodobnie każdy, kto chociaż raz dochodził swoich roszczeń od ubezpieczyciela. Niestety często zakłady ubezpieczeń wypłacają zbyt niskie odszkodowania z OC sprawcy, w stosunku do […]

aukcje szkody
Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Aukcje szkody – rewolucja w odszkodowaniach.

Czym właściwie są aukcje szkody? Aukcje szkody powstały w odpowiedzi na rosnącą liczbę zaniżonych odszkodowań. Wg Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Ubezpieczyciele zaniżają ponad 90% odszkodowań komunikacyjnych! Zakłady ubezpieczeń doskonale zdają sobie sprawę, jak ciężką drogę musisz przejść jako poszkodowany, aby uzyskać należną Ci dopłatę odszkodowania. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że Ubezpieczyciel wypłacił Ci zaniżone […]

Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Prawo

Czym różni się ubezpieczenie OC od ubezpieczenia AC

Parkingowa stłuczka? Nie martwisz się tym, bo masz ubezpieczenie OC i AC, ale zastanawiasz się nad internetowymi ofertami typu: skup szkody OC, odkup odszkodowań. Czym są i co dają Ci polisy ubezpieczeniowe? Czy warto rozważyć sprzedaż szkody OC? Co to jest ubezpieczenie OC? Ubezpieczenie OC – to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni właściciela i kierowcę […]

Powrót

Zobacz, ile możesz zyskać

Wystaw aukcję

Reprezentujesz podmiot odkupujący szkody?