Ubezpieczenia OC i AC a odkup odszkodowań | Maxoo
Powrót

Czym różni się ubezpieczenie OC od ubezpieczenia AC

Parkingowa stłuczka? Nie martwisz się tym, bo masz ubezpieczenie OC i AC, ale zastanawiasz się nad internetowymi ofertami typu: skup szkody OC, odkup odszkodowań. Czym są i co dają Ci polisy ubezpieczeniowe? Czy warto rozważyć sprzedaż szkody OC?

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC – to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni właściciela i kierowcę samochodu przed konsekwencjami, jakie powstają, gdy dochodzi do szkody wyrządzonej innym podmiotom w związku z ruchem ubezpieczanego samochodu – na przykład:

– innym kierującym,

– pasażerom własnego lub cudzego samochodu,

– pieszym,

– właścicielom nieruchomości lub ruchomości.

Co to jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC (ubezpieczenie autocasco) – to ubezpieczenie, które ma być dla właściciela auta wyrównaniem, jeśli dojdzie do szkody, czyli uszkodzenia ubezpieczanego samochodu w takich sytuacjach:

– szkoda została wyrządzona przez kierującego (także przez samego właściciela),

– szkoda powstała na skutek nieszczęśliwego wypadku lub na skutek działania innych osób.

Wypadek samochodowy lub kolizja? Wystąp o odszkodowanie z OC sprawcy lub z własnego AC

Jeśli jakiś użytkownik ruchu drogowego (np. inny kierowca) uszkodził Twój samochód, możesz ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy szkody albo z własnego ubezpieczania AC.

Z reguły korzystniejsze będzie kierowanie roszczeń do ubezpieczyciela sprawcy szkody. Wynika to przede wszystkim z tego, że zasady rządzące określaniem wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC są najczęściej korzystniejsze, aniżeli reguły zapisane w OWU (Ogólnych Warunkach Umów) polis ubezpieczeniowych AC.

Niestety uzyskanie odszkodowania powypadkowego z OC sprawcy to dłuższy proces, który wymaga złożenia przez Ciebie wniosku i odpowiednich dokumentów, wskazujących na poniesione straty, ale też ustalenia odpowiedzialności sprawcy.

Z kolei gdy zdecydujesz się wystąpić o odszkodowanie z własnego AC, pamiętaj o jednym istotnym elemencie. Jeśli skorzystasz z ubezpieczenia AC, istnieje niebezpieczeństwo, że stracisz zniżki za bezszkodową jazdę. Co więcej, Twoja szkoda zostanie wprowadzona do rejestru szkód przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i każdy kolejny ubezpieczyciel będzie o niej wiedział. Może to wpłynąć na wysokość przyszłych składek, nawet jeśli będzie to już inna polisa, u innego ubezpieczyciela.

Skup szkód OC – czy odszkodowania OC i AC można sprzedać?

Tak, ponieważ prawa majątkowe także mogą być przedmiotem obrotu – zatem prawa do odszkodowania również. Przeniesienie takich praw na inną osobę lub firmę jest nazywane: cesją lub przelewem.

Aby dokonać cesji szkody, nie musisz podawać dokładnej wartości roszczenia, ponieważ obrót roszczeniami odszkodowawczymi tego nie wymaga. Wystarczy, że podasz, jakiej rzeczy szkoda dotyczy (w tym przypadku jakiego samochodu) oraz w jakich okolicznościach powstała.

Wystąpić o odszkodowanie, czy sprzedać szkodę?

Możesz więc starać się odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy. Możesz też sprzedać szkodę OC. To szybki sposób na uzyskanie środków oraz rozwiązanie problemu, a także remedium na często zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy.

Serwis Maxoo.pl umożliwia wystawienie i sprzedaż szkody OC oraz szkód AC:

– Szkody OC – czyli szkody, w przypadku której odszkodowanie należy się od innego kierującego i wynika z jego polisy OC.

– Szkody AC (uszkodzenia) – gdy pojazd uległ uszkodzeniu (np. z własnej winy), a dochodzić wypłaty odszkodowania można z własnej polisy AC,

– Szkody AC (kradzież) – gdy pojazd został skradziony i dochodzić wypłaty odszkodowania można z własnej polisy AC.

Maszą wątpliwości? Zadzwoń do nas. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Zobacz także:

Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne – co dalej?

Masz zaniżone odszkodowanie komunikacyjne? Zastanawiasz się, co zrobić ze zbyt niskim odszkodowaniem z OC sprawcy? Czy wiesz, że istnieje odsprzedaż szkody? Sprzedaj swoją szkodę i pozbądź się problemu! Zaniżone odszkodowanie komunikacyjne zna prawdopodobnie każdy, kto chociaż raz dochodził swoich roszczeń od ubezpieczyciela. Niestety często zakłady ubezpieczeń wypłacają zbyt niskie odszkodowania z OC sprawcy, w stosunku do […]

Aukcje szkód Odkup szkód Odszkodowania Porady

Sprzedaż szkody całkowitej- czy wiesz, kiedy warto ją sprzedać ?

Sprzedaż szkody całkowitej jest często bardzo opłacalna, dlatego w tym artykule skupmy się nad odpowiedzią na pytanie, kiedy i jak najlepiej to zrobić. Zwróć uwagę, że sprzedaż szkody dotyczy zbycia prawa do odszkodowania, a nie sprzedaży uszkodzonego pojazdu. Sprzedaż szkody całkowitej, ale co to jest szkoda całkowita? Szkoda całkowita występuje wtedy, gdy koszt naprawy uszkodzonego […]

pierwszeństwo pieszego
Aukcje szkód Odkup szkód Porady Prawo

Pierwszeństwo pieszego na przejściu dla pieszych – czy wiesz jak to wygląda w praktyce?

Dnia 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o prawie w ruchu drogowym. Miały one przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W związku z tym wprowadzono m.in. pierwszeństwo pieszego wchodzącego na „zebrę”, jednak czy wiesz co to oznacza w praktyce? Warto to wiedzieć, szczególnie, że z początkiem 2022 roku taryfikator […]

Powrót

Zobacz, ile możesz zyskać

Wystaw aukcję

Reprezentujesz podmiot odkupujący szkody?